OPIEKA NAD STRONAMI WWW


Administrowanie stronami internetowymi brzmi bardzo oficjalnie. Wolę jednak używać określenia Opieka Nad Stroną Internetową. Słowo opieka dokładniej oddaje sens usługi jaką wykonuję.

O tym jakie wyzwania niesie za sobą samodzielne prowadzenie własnej strony napisałem sporo w zakładce FAQ. Jeśli po zapoznaniu się z tamtymi uwagami dojdziesz do wniosku, że być może nie masz ochoty angażować swojego czasu w zarządzanie własnym serwisem www lub boisz się kwestii technicznych (bo jesteś sangwinikiem, który bardziej woli ludzi niż bezduszne mechanizmy internetowe), to chciałbym cię pocieszyć.

Zapewnij sobie Święty Spokój.

Możesz powierzyć mi opiekę nad Twoją stroną internetową. Na codzień opiekuję sie kilkoma już od dłuższego czasu. Wiele tematów związanych z bezpieczeństwem serwisów czy ich wydajnością mam już przećwiczone na własnej skórze. Ty możesz skorzystać z tego doświadczenia zyskując przede wszystkim święty spokój i czas oraz oczywiście zawsze zaktualizowaną i monitorowaną stronę internetową.

3 miesiące pełnej opieki GRATIS.

Jeśli będę mieć przyjemność tworzyć dla Ciebie stronę internetową, to 3 miesiące takiej pełnej opieki masz rzecz jasna całkowicie bezpłatnie. Ten czas pozwoli nam dobrać odpowiedni pakiet dla Ciebie i może okazać się, że Twoja strona będzie wymagała bardzo symbolicznych prac administratorskich, bo np. nie będziesz potrzebować monitoringu czy statystyk, a treści będą się zmieniały w niewielkim stopniu. W takim przypadku nie ma sensu ustalanie miesięcznego harmonogramu opieki nad stroną, bo wystarczy tam zajrzeć np. raz na 3 miesiące.

Z drugiej strony, jeśli okaże się po tym 3 miesięcznym okresie darmowego wsparcia administracyjnego, że masz stronę dynamiczną, często aktualizowaną z powiększającymi się zasobami obrazów oraz treści, dodatkowo ważna jest dla Ciebie efektywność strony, a co za tym idzie ciągły jej monitoring, to myślę, że mógłbym zdjąć z Twojej głowy większość problemów. Być może nawet wszystkie.

glass-time-watch-business

Dla kogo jest dedykowana usługa Administrowania Stroną Internetową?

Raczej dla przedsiębiorców, którzy:

  • Cenią swój czas i nie chcą angażować go w proces prowadzenia strony internetowej.
  • Chcą mieć pewność, że wszystko cały czas jest w pełni zaktualizowane i działa prawidłowo.
  • Chcą mieć stały dostęp do kogoś, kto będzie realizował ich pomysły związane z ewentualnymi zmianami na stronie.
  • Obawiają się, że samodzielnie nie będą potrafili prowadzić strony internetowej.
  • W swojej firmie nie maja komu powierzyć tego typu obowiazków.

Na czym polega Administrowanie Stroną Internetową?pexels-photo

W skrócie:

Jest to stały nadzór nad prawidłowym funkcjonowaniem serwisu i interweniowanie w każdym przypadku, gdy to funkcjonowanie ulega zakłóceniu bez angażowania właściciela serwisu w jakiekolwiek czynności techniczne, których każda strona wymaga w mniejszym lub większym zakresie.

Zanim jednak przejdziemy do omawiania procesu „Opieki nad Stroną” zadajmy sobie pytanie, czy każda strona wymaga opieki i na czym opieka polega?

Odpowiem krótko lecz nieco przewrotnie: Nie każda strona opieki wymaga.


Przykład strony nie wymagajacej opieki.

Jeśli Twoja strona jest prostą wizytówką firmy, 2-3 zakładki, żadnych ofert wymagających aktualizowania, żadnych aktualności na stronie, zero połączenia z mediami społecznościowymi (z Facebookiem na czele), nie interesuje cię pozycja strony w Google – to taka strona nie wymaga opieki. No może 2-3 razy w roku potrzebuje aktualizacji jakichś kluczowych modułów odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie i bezpieczeństwo, jeśli te aktualizacje się ukazały.

W pozostałych przypadkach strona opieki wymaga. Jedna strona z minimalnym nakładem zaangażowania czasowego z Twojej strony, inna strona z większym nakładem. Wszystko zależy od tego, czemu ta strona ma służyć i jakie funkcjonalności zawiera. Jestem przekonany, że w większości przypadków poradzisz sobie samodzielnie. Wszystko będzie jedynie kwestią czasu oraz umiejętności technicznych (które również można opanować nawet nie będąc informatykiem czy programistą).

Jeśli jednak nie chcesz tracić czasu…

Jeśli jednak Twój czas jest cenny (a zakładam, że jest), to proponuję ci prostą (lub rozbudowaną) usługę polegającą na odciążeniu Ciebie całkowicie od konieczności przejmowania się poprawnym funkcjonowaniem Twojej strony, aktualizacjami, dostosowywaniem jej do nowych wymagań serwisów internetowych (np. Facebook od czasu do czasu coś nowego wprowadza, Google zmienia co jakiś czas wymagania dla stron) itp.

Możesz pozbyć się wszelkich dylematów związanych z technicznymi aspektami funkcjonowania Twojej strony internetowej i mieć z tym święty spokój. Możesz nawet wykorzystać mnie do prowadzenia Twojej strony w kwestii dodawania na niej nowych wpisów w Twoim imieniu. Wtedy jedyne co robisz, to sprawdzasz raporty, które ci wysyłam, podsyłasz na maila wszelkie nowe treści do wprowadzenia  oraz podglądasz od czasu do czasu, czy wszystko jest w porządku i czy jest zgodne z Twoimi oczekiwaniami.


Administrowanie Stronami Internetowymi

Na przykładzie obsługi Systemu Zarządzania Treścią zwanego CMS. Na czym polega i z jakich wybranych aktywności się składa.

Monitorowanie stabilnego działania strony www:

Sprawdzanie, czy wszystko gra, czy nie występują błędy, czy strona jest prawidłowo indeksowana w Google, czy połączenia (jeśli takie są) między stroną a innymi serwisami działają prawidłowo, czy ktoś nie próbuje zaszkodzić Twojej stronie itp.

Kopie bezpieczeństwa:

Regularne kopie bezpieczeństwa Twojej strony. Ich częstotliwość oczywiście będzie zależeć od częstotliwości pojawiania się nowych treści oraz częstotliwości pojawiania się aktualizacji dla elementów składowych Twojej strony.

Aktualizacja dodatków i wtyczek do CMS:

Wtyczki i dodatki do WordPressa są jednym i stotniejszych elementów wpływających na funkcjonalność strony zbudowanej w oparciu o ten CMS. One też najczęściej otrzymują aktualizacje. Z różnych powodów. Jedne aktualizacje związane są z poprawą bezpieczeństwa inne ze zmianami funkcjonalności jeszcze inne z dostosowaniem wtyczki do aktualnej wersji CMS, która pojawia się co kilka miesięcy. Wszak wszystko sie rozwija i ewoluuje.

W tej kwestii powinniśmy być raczej na bieżąco, ponieważ wtyczki są również najczęstszym powodem potencjalnych problemów. Czasem potrafia się ze sobą nie dogadywać, co w skrajnych sytuacjach może doprowadzić do problemów z wyświetlaniem strony.

Jako, że prowadzę kilka stron, wiem kiedy jakie dodatki dostają aktualizacje i mogę wtedy je zastosować dla wszystkich innych stron, bez konieczności ciągłego monitorowania każdej z osobna (co ma miejsce gdy masz tylko jedną stronę na głowie).

WAŻNE:

Inna kwestia jest taka, że Twoja strona będzie zaktualizowana po moich stronach, a to oznacza, że zanim aktualizacje pojawią się u Ciebie, będą przetestowane pod względem ewentualnych problemów u mnie.

Pomoc w trudnych sytuacjach:

Nigdy nie przewidzimy wszystkiego. Jak to w życiu bywa zawsze pojawiają się jakieś niespodzianki.

Modyfikacje (wyglądu, funkcjonalności itp) strony internetowej:

Ty i Twoja firma możecie się zmieniać. Możesz zmienić profil, wprowadzić nowe usługi itp. To będzie się wiązało oczywiście z koniecznością wprowadzenia pewnych zmian w samym wyglądzie strony lub w jej funkcjonalności. W takim przypadku nie będziemy musieli robić wszystkiego od nowa, wystarczy zmienić już istniejącą stronę. Wszak jest ona zbudowana na CMS WordPress, możemy ją dowolnie przebudować.

Podobnie w kwestiach „mody”. Co jakiś czas promuje się pewne standardy. Dziś standardem jest responsywna strona, choć jeszcze 3 lata temu tylko pewien procent stron posiadał tą cechę, czyli dostosowywanie wyglądu strony do urządzenia na którym się ją przegląda. Dziś nawet Google wyżej ocenia strony responsywne.

W przypadku naszej strony sprostanie takim wymogom nie stanowi problemu. Wybieramy nowy motyw, dostosowujemy go do naszej strony i instalujemy.

Wprowadzanie nowych treści na stronę www:

Jeśli nie chcesz samodzielnie wprowadzać nowych treści na stronę (bo możesz mieć obawy czy czegoś nie zepsujesz czy dodawane obrazki będą właściwie się wyświetlały itp), a zakładasz, że taka potrzeba będzie istniała (np. w przypadku serwisu informacyjnego), możesz delegować również te czynności na mnie. W tym przypadku będziemy musieli ustalić pewne zasady współpracy w tej kwestii ale praktyka pokazuje, że jest to do zrobienia i działa dość sprawnie na co dzień, szczególnie w przypadku, gdy właściciel strony ma wrodzoną niechęć do obsługiwania wszelkiego rodzaju edytorów i mechanizmów zarządzania treściami 🙂


Poznałeś najistotniejsze (choć nie jedyne), wspólne dla wszystkich stron, aspekty Zarządzania Stroną www. Jednak każdy z nich może być indywidualnie określony w zależności od tego, jakiej strony bedzie dotyczył. Często, szczególnie strony dość specyficzne, będą wymagały dodatkowych czynności dlatego tworzenie czegoś na kształt „uniwersalnego cennika” tego typu usług jest dość trudne, bo każdy przypadek będzie indywidualny.

Jeśli chcesz zlecić mi zarządzanie Twoją już istniejącą stroną, proszę o kontakt. Wspólnie określimy zakres ewentualnej opieki i dopiero wtedy będę mógł jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie „ile to będzie kosztować”.

Jeśli zamierzasz powierzyć mi tworzenie strony internetowej od podstaw, przeczytaj proszę informacje zawarte w linku.

Chcesz poznać szczegóły propozycji – zadzwoń 606 638 607 lub napisz krzysztof@epraktycznie.pl