Jak często muszę aktualizować swoją stronę?


Aktualizacja stron internetowych. Jak często wykonywać i co aktualizować?

Strona zbudowana na CMS WordPress jako system zarządznia treścią złożona jest z kilku składowych:

  1. Skrypt CMS
  2. Motyw graficzny (Thema)
  3. Wtyczki (one stanowią o sile WordPressa)
  4. Twoja treść na stronie (zarówno słowa jak i obrazy)

Każda z tych składowych wymaga aktualizacji przy czym Ty masz absolutny wpływ na składową nr. 4

Więcej o tych czterech składowych w kontekście ich zapotrzebowania na nasz czas znajdziesz w artykule „Ile czasu muszę poświęcić na prowadzenie strony?”

Jeśli oczekujesz prostej odpowiedzi na postawione w tytule pytanie, to moja subiektywna opinia przedstawia się następująco:

Aktualizacja Stron Internetowych

kilka składowych.

Skrypt WordPress:

Tak często jak często pojawia się nowa wersja ale nie od razu. Dajmy trochę czasu twórcą wtyczek z których korzystamy, na dostosowanie ich do nowej wersji WP.

Motyw graficzny.

Jeśli jest dostępny – aktualizujemy. Musimy jednak pamiętać, że nowa wersja najczęściej nadpisuje stare pliki, więc jeśli mieliśmy coś własnego (personalizacje, polskie opisy elementów, banery „zaszyte w motywie” itp), to często będziemy musieli nasze zmiany personalizacyjne przeprowadzić ponownie. Oczywiście nie zawsze, bo o zależeć będzie od motywu.

Wtyczki.

Najważniejszy, a zarazem najbardziej newralgiczny element WorPressa. Aktualizujemy ale „z głową” czyli im więcej ich mamy na stronie tym bardziej powinniśmy uważać na ewentualne konflikty między nimi. To, że w tych wersjach, które mamy obecnie i w tej konfiguracji współdziałają ze sobą bezbłędnie, nie oznacza, że równie dobrze będą się dogadywały ze sobą po aktualizacji. Dlatego trzeba monitorować proces aktualizacji i raczej nie robić wszystkiego od razu jednym kliknięciem…

Twoja treść na stronie.

To jest temat indywidualny, bo uzależniony od tego do czego swoją stronę wykorzystujesz. Można pokusić się jednak o nakreślenie jednej, głównej zasady. Im częściej pojawia się nowa treść na stronie tym lepiej. Zarówno ze względów na ocenę strony w oczach Google jak i ze względu na jej użytkowników. Wybraliśmy wszak CMS do tworzenia strony nie po to, żeby wykorzystać kilka procent jego możliwości ale po to, żeby dawał nam jakieś wymierne korzyści. Z drugiej strony im częściej dodajemy nowe treści, tym częściej robimy backup strony. Proste i logiczne.

Na zakończenie tego krótkiego tekstu dodam tylko, że przed aktualizowaniem czegokolwiek (poza treścią), dobrze jest mieć zrobiony aktualny backup strony, tak na wszelki wypadek…