Jak założyć stronę internetową i co dalej?


Jak założyć stronę internetową i jak nią potem zarządzać, administrować.

Pytania bardzo ważne ze względu na to, że często nie do końca wiemy jakie elementy są nam potrzebne żeby mieć własną stronę internetową.

Rozwiązania darmowe… chyba jednak nie bardzo.

W tym artykule pozwolę sobie pominąć darmowe rozwiązania typu wordpress.com, blogger, fan page na facebooku czy inne tego typu pomysły, ze względu na ich liczne ograniczenia i tylko pozorne „posiadanie” własnej strony. Wszystkie te rozwiązania charakteryzuje jedno: jesteś w 100% uzależniony od kogoś i Twoja strona firmowa (czy jakakolwiek inna) jest jedynie jednym z tysięcy (żeby nie powiedzieć milionów) składowych elementów  serwisu, którego właścicielem jest ktoś inny.

Skupmy się na byciu autentycznym właścicielem własnej strony.

Co muszę sobie zapewnić, żeby moja strona zaistniała? Jak założyć stronę internetową w kilku krokach?

1. Hosting.

Miejsce na serwerze gdzie będą przechowywane wszystkie pliki Twojej strony. Nie musi to być od razu serwer dedykowany. Zupełnie wystarczy nam serwer współdzielony u jakiegoś dostawcy hostingu. Nie musi to być serwer o wielkiej powierzchni, bo jeśli nie planujesz stworzenia ogromnego serwisu z tysiącami podstron, to nawet 2GB powierzchni dostępnej będzie wystarczające do poprawnego działania strony firmowej lub innej zbudowanej na CMS WordPress. Oczywiście jeśli będzie to większa powierzchnia (np. 20GB czy 100GB), to zawsze możesz wykorzystać ją jako magazyn dla swoich plików 🙂

2. Domena.

Czyli nazwa Twojego serwisu. Adres internetowy pod którym będzie dostępny Twój serwis.

Może być to nazwa Twojej firmy, Twoje nazwisko czy określenie charakteryzujące rodzaj działalności jaką prowadzisz. Domena nie jest bez znaczenia i zanim stworzysz swój serwis powinieneś poświęcić nieco czasu na przeanalizowanie różnych rozwiązań pod kątem ich dopasowania do Twoich oczekiwań.

Te dwa elementy czyli Hosting i Domena są niezbędne żeby stać się właścicielem własnej strony internetowej. W dzisiejszych warunkach można wykupić te usługi płacąc za nie od kilkudziesięciu złotych rocznie, choć oczywiście w tej dziedzinie, podobnie jak w innych cena jest raczej wprost proporcjonalna do jakości. Rzecz jasna głównie chodzi tutaj o hosting, bo ten będzie kluczowym dla poprawnego działania Twojej strony.

3. Własny serwis.

Teraz dopiero dochodzimy do głównego elementu składowego Twojej strony czyli do jej mechanizmu. Tych może być kilka.

Możesz zlecić komuś stworzenie prostej strony np. html będącej wizytówką firmy. Rozwiązanie z reguły najtańsze, choć w mojej subiektywnej ocenie najmniej warte uwagi (wynik doświadczeń osobistych). Taka strona jest mocno ograniczona i jeśli nie masz podstawowej wiedzy z zakresu html itp, to za każdym razem kiedy zechcesz coś „zaktualizować” lub dodać do strony, będziesz skazany na skorzystanie z usług kogoś, kto to potrafi.

CMS samodzielne stworzenie strony.

Możesz zbudować samodzielnie stronę w oparciu o System Zarządzania Treścią zwany CMS. Istnieje kilka popularnych systemów, a każdy z nich ma zarówno wady jak i zalety.

Wszystkiego można się nauczyć i jest to jak najbardziej do samodzielnego opanowania. Tutaj jednak trzeba pamiętać, że strona to nie tylko szablon graficzny i kilka elementów składowych. Jest ona mechanizmem nieco bardziej złożonym i dającym naprawdę duże możliwości, jeśli tylko będziemy ich świadomi.

CMS zlecenie stworzenia strony.

Możesz zlecić stworzenie własnej strony w oparciu o CMS komuś innemu. Nie pogniewam się, jeśli zwrócisz się do mnie.

Największą korzyścią dla Ciebie będą oszczędności czasowe. Każdego CMS-a można się nauczyć, jednak zlecenie komuś tego procesu „technicznego” uwalnia Twój umysł od spraw drugorzędnych, technicznych i pozwala się skupić na tych istotniejszych, czyli własnej wizji swojej strony, na podstawie której powstanie gotowy mechanizm. To rozwiązanie jest dość dobre z ekonomicznego punktu widzenia, bo za stosunkowo niewygórowana kwotę oszczędzasz kilkadziesiąt godzin swojego czasu (tyle mniej więcej zajmuje stworzenie własnej strony włącznie z procesem nauczenia się tego jak to robić, późniejszymi zmianami, modyfikacjami itp, komuś, kto robi to po raz pierwszy).

Co jest bardzo ważne z punktu widzenia oszczędności, możesz potem samodzielnie taki serwis prowadzić (choć nie musisz rzecz jasna). Masz wtedy pełen dostęp do niego i żeby dodać nowe treści nie potrzebujesz ingerencji nikogo z zewnątrz.

Oczywiście powinieneś nauczyć się przeprowadzania okresowych aktualizacji strony itp. ale równie dobrze możesz zlecić to komuś innemu.

Autorski CMS

Możesz też skorzystać z Autorskiego Systemu Zarządzania Treścią.

Zlecasz komuś napisanie strony dopasowanej idealnie do Twoich potrzeb i masz problem z głowy. Taka strona oczywiście potrafi kosztować kilka lub kilkadziesiąt tysięcy złotych, a potem jesteś uzależniony od jej twórcy w każdym aspekcie jej funkcjonowania ale jeśli masz budżet, masz bardzo nietypowe zapotrzebowania, potrzebujesz sporych rozmiarów serwisu będzie, to pewnie rozwiązanie dobre dla Ciebie.


Wiesz już jak założyć stronę internetową. Jaki mechanizm wybrać i czy robić to samodzielnie czy nie.

Teraz przejdźmy do tego, co z taką stroną się potem dzieje i co trzeba z nią robić na co dzień.

4. Opieka nad stroną, jej administrowanie.

Strona, którą wystartujesz musi być w jakiś sposób monitorowana. Zarówno pod względem jej prawidłowego funkcjonowania jak i tego czy realizuje pokładane w niej nadzieje. Wyjątkiem może być strona wizytówka, bo jak sama nazwa wskazuje ma ona być jedynie wizytówką firmy, więc jedynym monitoringiem będzie sprawdzenie od czasu do czasu czy działa, ewentualne zaktualizowanie treści czy elementów składowych, opłacenie w terminie abonamentu za hosting i domenę.

Jeśli masz podstawowe pojęcie o jej funkcjonowaniu (lub znajdziesz czas na to, żeby takie pojęcie zdobyć), to zupełnie spokojnie samodzielnie będziesz mógł zarządzać swoją stroną. Jedynie w przypadku autorskich rozwiązań możesz być zobowiązanym do korzystania z usług firmy, która ten autorski skrypt dla Ciebie wdrożyła, bo np. wszystko będzie wiązało się z dodatkowymi opłatami. Zależy kto ma jaki model biznesowy.

Pomijając ten przypadek, możesz poradzić sobie ze wszystkim samodzielnie. Kwestia czasu. Jeśli jednak jest ci go szkoda, równie dobrze możesz te wszystkie aktywności zlecić komuś innemu.

Wiesz już w skrócie

Jak założyć stronę internetową i co z nią dalej.

Jeśli to co przeczytałeś do tej pory nie pomogło Ci podjąć jednoznacznej decyzji, co do kierunku w jakim masz iść, przeczytaj artykuł raczej „politycznie niepoprawny” z punktu widzenia twórców autorskich cms-ów, który poczyniłem jakiś czas temu:

Jeżeli szukasz kompleksowej usługi łączącej wszystkie składniki posiadania własnej strony, zobacz moją propozycję w kwestii jej stworzenia oraz administrowania stroną.