Jakie problemy ze stroną mogą się pojawić?


Bezpieczeństwo strony internetowej jest tym zagadnieniem, które przychodzi nam na myśl, gdy zaczniemy sobie wyobrażać, jakie problemy związane ze stronami mogą się u nas pojawić.

Otóż chciałbym cię nieco uświadomić, że strony internetowe, to nie tylko problemy z bezpieczeństwem…

Prowadzenie strony zawsze wiąże się również z innymi problemami. Ich ilość jest zazwyczaj wprost proporcjonalna do wielkości strony. Im strona bardziej rozbudowana, tym większe prawdopodobieństwo spotkania się z jakimiś problemami.

Kompatybilność wtyczek, dodatków.

Najczęściej pojawiające się sytuacje kryzysowe w przypadku stron zbudowanych na Systemach zarządzania treścią (CMS) związane są z kompatybilnością dodatków.

Załóżmy, że nasza strona ma pełnić jakąś funkcję. Ma nie tylko być wizytówką firmy ale ma dla nas pracować. Coś robić. Załóżmy również, że mamy naszą stronę połączoną w Facebookiem (mamy fan page na Facebooku), dodatkowo posiadamy na stronie aktywny formularz kontaktowy, widget wyświetlający pogodę na stronie i kilka drobiazgów w postaci dodatkowych efektownych galerii, przycisków „lubię to” przy wpisach itp.

Oczywiście strona ma zainstalowane wszelkie wtyczki związane z poprawą bezpieczeństwa oraz do edycji SEO. Jak widzimy, strona pomimo stosunkowo niewielkiej ilości dodatkowych funkcjonalności, ma całkiem sporą ilość zainstalowanych wtyczek. Jeśli uświadomimy sobie fakt, że o sile CMS typu WordPress stanowi właśnie ilość dostępnych dodatków, to zrozumiemy, że wraz z rozwojem naszej strony ich ilość będzie się u nas prawdopodobnie sukcesywnie powiększać.

Mamy już działającą, dobrze skonfigurowaną stronę i nagle pojawia się aktualizacja skryptu WordPress (tak jak w naszym przykładzie opisanym w poprzednim akapicie).

Taka aktualizacja zawsze powoduje pewien dreszczyk emocji, ponieważ czasem okazuje się, że nie wszystkie z naszych wtyczek (lub motywów) idealnie współgrają z nową wersją oprogramowania, a ich aktualizacje jeszcze nie zostały wydane. Wtedy pojawia się problem: musimy sprawdzić co nie działa i dlaczego, żeby wyeliminować ewentualne błędy na stronie.

Bezpieczeństwo strony internetowej.

Kolejna grupa problemów, to te związane z tytułowym bezpieczeństwem.

Oczywiście im strona większa, tym większe prawdopodobieństwo, że ktoś (np. dla sportu) postanowi się do nas włamać lub zainfekować naszą stronę. Mając jednak regularnie robioną kopię bezpieczeństwa, jesteśmy w stanie poradzić sobie z ewentualnymi stratami. Jedyne czego nie odzyskamy, to czasu, który pochłonie nam odbudowa naszej strony. Po takim „doświadczeniu” będziemy jednak poważniej podchodzili do tematu zabezpieczeń strony przed ewentualnymi ingerencjami z zewnątrz, a to będzie wiązało się z zaangażowaniem czasowym. Wszak musimy poznać kilka nowych „patentów” zabezpieczających i nauczyć się je wykorzystywać.

Problemy z hostingiem.

Trzecia grupa problemów jakie czasem mogą się pojawić wynika z błędów dostawcy hostingu.

Kilka razy miałem sytuację, gdy siadała albo jakaś funkcjonalność strony albo cała strona z niewiadomego powodu… Dopiero analiza komunikatów błędów pokazywała, że problem tkwił w konkretnych plikach i był spowodowany ich błędnym zapisem po edycji…. Super. ja jednak ich nie edytowałem, więc skąd błędy?

Okazywało się, że hostingodawca przeprowadzał prace konserwatorskie lub zmieniał serwery i przenosił moje pliki. Przeniósł niby wszystko, wszystko zapisał ale podczas zapisu wkradał się błąd, którego odnalezienie zajęło trochę czasu. Zmarnowanego czasu.

Te trzy wymienione wcześniej grupy problemów, to tylko niewielki fragment przygód jakie mogą ci się przydarzyć podczas prowadzenia własnej strony. Już pomijam wszystkie elementy związane z optymalizacją czy pozycjonowaniem, bo każda z tych grup zagadnień stanowi materiał na oddzielny elaborat.

Podsumowanie.

Pisząc o tym wszystkim, chcę ci uświadomić, że każda strona wymaga opieki. Jedne będą potrzebowały więcej uwagi, inne mniej ale jeśli strona ma być użyteczna i żywa, wymaga opieki, a bezpieczeństwo strony internetowej jest dość istotnym zagadnieniem. Oczywiście możesz je zapewnić osobiście, jeśli poznasz troszeczkę technicznych aspektów nie będzie to stanowiło dla Ciebie większego problemu. Jedyne co będziesz inwestował to czas. Twój czas. Z jednej strony poświęcisz trochę czasu na poznanie pewnych zagadnień, z drugiej strony poświęcisz czas na wdrażanie ich u siebie.

Jeśli jednak Twój czas jest dla Ciebie cenny i nie chcesz go inwestować w opiekę nad swoją stroną, wtedy służę pomocą. Mogę za Ciebie zająć się wszystkimi technicznymi aspektami funkcjonowania Twojej strony internetowej.

Szczegóły co i jak ewentualnie miałoby wyglądać znajdziesz na tej stronie.