System CMS (czyli System Zarządzania Treścią) jest idealnym rozwiązaniem dla strony internetowej. Dzięki swej modułowej konstrukcji daje olbrzymie możliwości techniczne, a dzięki prostocie użytkowania, pozwala nawet laikowi szybko nauczyć się zarządzania własną stroną internetową.
Nasuwa się jednak pytanie:
Czy wybrać CMS popularny czy może jednak rozwiązanie autorskie?
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.
To zależy czy patrzymy z perspektywy twórcy CMS czy klienta, który ten system będzie wykorzystywał…
Oczywiście, praktycznie każdy twórca odpowie, że autorski (wszak on jest autorem, a jego system jest najlepszy). Czy jednak na pewno…
System CMS
Najpierw koszty CMS.
Pytanie, czy stać cię na zamówienie systemu CMS pisanego pod siebie. Jeśli tak, to potem również będzie Cię stać na utrzymanie informatyka czy webmastera, który będzie tym systemem się opiekował, a biorąc pod uwagę fakt, że system będzie autorski – czytaj unikalny – jego autor może być (choć nie musi) monopolistą w tej kwestii 🙂
Możesz skorzystać z usług firmy, która ma swój autorski system zarządzania treścią ale daje ci do niego dostęp w ramach abonamentu, nie jest on napisany pod Ciebie. Jest spersonalizowany pod Ciebie, Ty natomiast jesteś zobligowany do korzystania z usług tej firmy w przypadku każdego duperelka i za każdy płacisz dodatkowo… (jeśli chcesz link do takich CMS, wyślij mi maila).
Chcesz dodać przycisk „lubię to” do treści – płacisz dodatkowy abonament, chcesz włączyć statystyki – dodatkowa kasa, chcesz uczynić stronę responsywną (dostosowującą swój wygląd do urządzenia, na którym ją przeglądasz) – dodatkowe opłaty… Za wszystko dodatkowe opłaty…
Nie wierzysz, że to tak działa? też nie wierzyłem dopóki nie zobaczyłem tego na własne oczy…
Pomijając jednak aspekt finansowy, czy są jeszcze jakieś inne niebezpieczeństwa dla Ciebie wynikające z korzystania z „unikalnego” czyli autorskiego CMS?
Wyobraź sobie, że firma, która udostępniała ci swój autorski produkt przestała świadczyć swoje usługi… albo zmieniła profil i zaprzestała rozwijania swojego projektu…. Co wtedy z Twoją stroną?
No nic. Masz ją w stanie takim jakim jest i radź sobie sam. Jako, że jest unikalny system (choć oczywiście masz dokumentację strony), masz mniejsze szanse na znalezienie kogoś, kto ją szybko ogarnie…
Oczywiście jest to sytuacja teoretyczna, bo przecież nikt nie planuje zaprzestania własnych projektów, a każdy CMS autorski ma dokumentację z którą powinien poradzić sobie dowolny programista.
Są rzecz jasna sytuacje, gdzie system autorski będzie jedynym możliwym zastosowaniem ale w większości przypadków tak nie jest.
System zarządzania Treścią (CMS) typu Open Source.
Jak wygląda to w przypadku korzystania z jakiegoś projektu typu Open Source z WordPressem na czele?
Zdecydowanie łatwiej… i taniej.
Społeczność WordPressa jest bardzo prężnie działającą grupą. Globalnie. Szacuje się, że ponad 50% stron działających w internecie zbudowanych jest w oparciu o silnik WordPress (niektóre źródła mówią o 70%). Z tego powodu bardzo intensywnie rozwija się sektor projektujący wszelkiego rodzaju dodatki do tego CMS-a.
(Zobacz jakie firmy wykorzystują ten CMS, to nabierzesz do niego szacunku).
Nawet jeśli zlecasz stworzenie strony firmowej w oparciu o ten silnik, nigdy nie zaistnieje sytuacja, że zostaniesz „na lodzie”. Gdy obowiązującym standardem stały się strony responsywne, od razu pojawiły się setki tematów graficznych spełniających to wymaganie. Nawet jeśli miałeś stary, nie responsywny motyw, nic nie stało na przeszkodzie, żeby z dnia na dzień podmienić go na nowy, spełniający aktualne normy.
Masz dostęp zarówno do dodatków darmowych, które w większości przypadków wystarczają do stworzenia strony, jak i możesz skorzystać z narzędzi nieco bardziej specjalistycznych, posiadających funkcjonalności, których darmowe wersje są pozbawione. Jedyne co musisz zrobić, to poskładać te wszystkie puzzle w jedną całość zgodną z Twoimi oczekiwaniami co do funkcjonalności Twojej strony.
Możesz to uczynić samodzielnie (fakt, wymaga to zaangażowania pewnej ilości czasu) lub zlecić to komuś, kto potrafi to zrobić. Tego typu zlecenie jest z reguły dużo tańsze niż w przypadku skryptów autorskich.
Co ważne, ze względu na tak dużą popularność projektów typu Open Source nie ma problemu z koniecznością korzystania z pomocy konkretnej firmy. Specjalistów od tego typu rozwiązań jest wielu i nawet jeśli ktoś, kto tworzył Twoją stronę zniknie z Twojego pola widzenia, nie będziesz mieć problemu z zastąpieniem tej osoby lub nawet samodzielnie możesz ogarnąć temat strony przy pewnej dozie dobrych chęci i pewnej ilości poświęconego na to czasu.
Podsumujmy więc ten krótki wywód dotyczący dylematu jaki system CMS wybrać.
Jeśli decydujesz się na autorski System CMS :
- musisz liczyć się z większymi wydatkami,
- mniejszą ilością ewentualnych gotowych rozwiązań,
- przywiązaniem do firmy, która ten CMS będzie dla Ciebie wdrażała,
- mniejszą elastycznością samego CMS-a w przypadku późniejszych zmian czy modyfikacji.
Jeżeli którykolwiek z tych punktów budzi Twój niepokój, to wybór rozwiązania Open Sourc’owego i jego dostosowanie do Twoich potrzeb będzie bezpieczniejszym.
Agencja Kreatywna
Stworzę dla Ciebie stronę internetową.
mail: krzysztof@epraktycznie.pl
tel: 606 638 607